Gdybyśmy zajrzeli do definicji słowa stajnia, to znajdziemy tam objaśnienie mówiące, że jest to pomieszczenie dla koni. Nic w tym zadziwiającego. W stajni przecież mieszkają tylko konie. Czy, aby na pewno?
Rośnie popularność stajni z częścią mieszkalną. W obrębie budynku wydzielone sa części dedykowane koniom oraz obsłudze/właścicielom. Zwykle są to większe obiekty, mieszczące przynajmniej 9 boksów dla koni.
Na przykład stajnia S23 z bali drewnianych biura projektowego PRO ARTE S.C. pomieści na 9 koni z częścią mieszkalną
Ogromna stajnia dla osób pragnących zająć się profesjonalna hodowlą koni. W tym niesamowitym projekcie przewidziano także część mieszkalną. Sama stajnia została podzielona na cztery części. Idąc szeroką komunikacją od lewej strony, miniemy sześć obszernych boksów (każdy o powierzchni 12m2), rozmieszonych przy północnej i południowej ścianie budynku.
W środkowej części projektu przewidziano najwięcej różnorodnych pomieszczeń pomocniczych. Przy północnej ścianie budynku mamy myjnię dla koni, solarium oraz paszalnię. Po przeciwnej stronie natomiast, w części należącej do stajni, mamy przebieralnię z łazienką, siodlarnię oraz komunikację, prowadzącą do umieszczonej w uroczym wykuszu, części mieszkalnej, gdzie jest obszerna łazienka i pokój z aneksem kuchennym. Istnieje dodatkowe wejście przewidziane tylko i wyłącznie dla tej części budynku.
Trzecia część stajni będzie służyła przede wszystkim rozwijaniu hodowli. Ustawiono tutaj naprzeciwko siebie dwa odrębne boksy dla klaczy, spełniające wszelkie wymogi przestrzenne potrzebne w takim wypadku, boks dla ogiera i wydzielono izolatkę. Oprócz tych pomieszczeń są jeszcze składy: słomy i siana.
W łazienkach zastosowano przepływowy podgrzewacz wody umywalkowo natryskowy. Część mieszkalna, przebieralnia oraz siodlarnia ogrzewana. Czynnik grzewczy z wkładu kominkowego rozprowadzony jest do rozdzielacza i dalej do grzejników.
Wszystkie pomieszczenia w budynku są połączone szeroką komunikacją poprowadzoną od wschodu ku zachodowi budynku. Jest to niezwykły projekt, wymagający sporych nakładów finansowych przeznaczony dla osób, które są zdecydowane zająć się profesjonalnie hodowlą koni i są gotowe zainwestować w to przedsięwzięcie duże nakłady finansowe. Z pewnością przy dobrym zarządzaniu, będzie to spłacona inwestycja.
Jeśli Inwestor potrzebuje więkzej stajni, to powinien zainteresować się 20 boksową stajnią S24. Wyjątkowy projekt stajni stworzony dla tych z Państwa, którzy chcą rozwijać swoją hodowlę koni, jednocześnie mając możliwość stałego zamieszkania przy stajni. Jak łatwo się domyślić budynek można podzielić na dwie zasadnicze części, przeznaczoną dla ludzi i dla zwierząt.
Część dla koni podzielono na trzy odcinki, pierwszy to dwanaście ustawionych naprzeciwko siebie boksów, drugi, myjnia dla koni, solarium, siodlarnia, przebieralnia, łazienka oraz dodatkowa komunikacja łącząca stajnię z częścią mieszkalną.
W trzeciej części przeznaczonej dla koni jest osiem boksów o zwiększonej powierzchni, stanowiących dogodne rozwiązanie nawet dla oźrebionej klaczy. Dwa z tych ośmiu boksów posiadają dodatkowe, bezpośrednie wyjścia na zewnątrz. Tuż przy wyjściu ze stajni umieszczono składy słomy i siana.
W odrębnej, aczkolwiek połączonej z pomieszczeniami stajni, części budynku zaprojektowano pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla osób opiekujących się końmi. Jest tutaj niezależna łazienka, pokój dzienny z aneksem kuchennym. Na piętrze znajduje się otwarta sypialnia oraz pomieszczenie pomocnicze.
Zobacz podobne rozwiązania:
Stajnia na 16 boksów z częścią mieszkalną
Stajnia na 26 koni z pomieszczeniem mieszkalnym i lążownikiem