Ogłoszenia Premium ze zdjęciem
Ogłoszenie Premium baner z filmem
Zastosowanie Termowizji u koni |
Zastosowanie Termografii u koni
Pomiar temperatury jest cenionym źródłem informacji o zmianach procesów fizjologicznych i patologicznych w medycynie. Istnieje wiele różnych technik służących do odczytywania temperatury ciała zwierzęta. Tradycyjnym przyrządem do pomiaru temperatury ciała jest termometr. Powszechną metodą odczytu temperatury jest manualna ocena, oparta na odczuciach osoby badającej, która jest mniej dokładna. Innym sposobem służącym odczytywaniu powierzchniowej temperatury ciała jest termografia. Jest to bezinwazyjna metoda diagnostyczna, funkcjonująca na zasadzie rejestracji rozkładu temperatur z powierzchni badanego ciała. Mierzoną temperaturą z powierzchni ciała jest promieniowanie podczerwone, które jest jednym z sposobów wymiany ciepła pomiędzy ciałem zwierzęcia a otoczeniem. Ponieważ temperatura organizmu jest zależna od charakteru lokalnego przepływu krwi i procesów metabolicznych tkanek, oddawane promienie podczerwone z powierzchni ciała mogą odzwierciedlać zwiększony lub zmniejszony przepływ krwi w danym obszarze, co może świadczyć o lokalnym stanie zapalnym lub niedokrwieniu. Kamera termograficzna umożliwia cyfrową rejestrację rozkładu temperatur (wzorca ukrwienia) badanego obszaru ciała .Powstała mapa temperatur jest interpretowana graficznie – każdej temperaturze przypisywana jest inna barwa, dzięki czemu powstaje termalny obraz. Pozwala to na potwierdzenie :
Diagnostyka termograficzna umożliwia wykrywania stanów podklinicznym ( niejawnych) nawet do 2-óch tygodnie przed ujawnieniem stanów klinicznych ( jawnych) . Nadaje to unikalną wartość tej diagnostyki w medycynie weterynaryjnej.
Stosowanie termografii jako codziennej metody diagnostycznej wiąże sie ze znajomością podstawowego stanu fizjologicznego zwierzęcia, a także jego budowy anatomicznej. Równie ważne jest umiejętne wykonanie zdjęć w odpowiednich warunkach środowiskowych np.: odpowiednie miejsce wykonywania badań, stała określona temperatura otoczenia, odpowiednia wilgotność otoczenia, brak przeciągów i zewnętrznych źródeł promieni słonecznych, odpowiedni czas aklimatyzacji zwierzęcia. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na wyniki badań termograficznych.
Przykładowe termografy
Obecnie w Polsce diagnostyka termograficzna jest jeszcze mało rozpowszechnione ze względu na wysoki koszt sprzętu. Jednak dynamiczny rozwój technologii oraz większa dostępność tego typu techniki wpłynie na szersze zastosowanie tej diagnostyki nie tylko u koni, ale również u innych zwierząt. Więcej informacji o termografii i jej zastosowaniu znajduje się na stronie www.eqma.pl
Mgr Inż. Maria Soroko Masaż Sportowy i Termowizja
|