Ogłoszenia Premium ze zdjęciem
Ogłoszenie Premium baner z filmem
Najnowsze ogłoszenia ze zdjęciem
Polo - od sportu królów do powszechnej dyscypliny sportowej |
Konie arabskie |
Trochę o historii: polo powstało w Azji Środkowej. Do Europy dotarła w XIX wieku za sprawą stacjonujących w Indiach wojsk brytyjskich. Polo było dyscypliną olimpijską podczas czterech igrzysk olimpijskich w latach: 1908, 1920, 1924 oraz 1936. W Polsce można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania tym sportem. W Polsce zarejestrowanych jest coraz więcej klubów polo. Należy dodać, że najwięcej w okolicach Warszawy, aż 3. Poza nim Wielkopolska posiada swoje kluby polo. Są to miejsca, w których oprócz tego, że można w nich aktywnie spędzić czas, to ponadto, wyposażone są w ekskluzywne restauracje, a nawet salony spa, pozwalające w pełni wypocząć, zarówno mężczyznom, kobietom. Dla dzieci przewidziano tam place i pokoje zabaw, więc także najmłodsi mogą tam spędzić czas radośnie, specjalną atrakcją większości klubów jest możliwość przejażdzki na kucykach. Kluby polo zapewniają wypoczynek całej rodzinie.
Jednak podstawą jest gra w polo. Większość klubów zapewnia pełne wyposażenie do tej gry. Podstawowym warunkiem jest posiadanie obuwia do jazdy konnej, choć i je można wypożyczyć. Warto napisać o zasadach gry oraz o tym, czym ta dyscyplina sportu się wyróżnia. Zatem oto definicja: Polo to gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez 2 czteroosobowe drużyny, których gracze dążą, używając długich kijów tzw. malletów, do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.Celem gry jest wbicie do bramki rywala (szerokość 7,32 m) piłki, za pomocą malleta. W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po 4 zawodników, rozgrywające mecz konno. Boisko o wymiarach 275 m x 183 m jest zazwyczaj trawiaste. W polo można grać również na boiskach o wymiarach 100 m x 50 m, wówczas jest to "arena polo", a gra się po 3 zawodników. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części trwających 7,5 minuty tzw. czakerów, 6,5 minut na arena polo. Między nimi są 3-minutowe przerwy, które zwykle wystarczają na zmianę konia. Zawodnik, grający w polo posiada zwykle 4 konie podczas meczu. Za każdym razem po wbiciu piłki do bramki, czyli zdobyciu ,,gola", zawodnicy zamieniają się połowami. Ponieważ jest to męcząca i urazowa gra, wykorzystuje się do niej najczęściej konie pełnej krwi angielskiej lub konie argentyńskie. W klubach sportowych konie rozgrywają tylko od 2 do 5 sezonów.
Od kilku lat w naszym kraju działa Polskie Towarzystwo Polo. W środowisku biznesowym ta dyscyplina sportu stała się niezwykle modna. Do dobrego tonu należy już nie tylko grać w tenisa, lecz także pokazywać się w polo klubach. Kwestią czasu jest pojawienie się tego rodzaju miejsc wypoczynku w całym kraju. Już teraz zobaczcie, jak grają najlepsi. Polo bardzo silnie się spopularyzowało, pokonało drogę - od sportu królów - do globalnej dyscypliny, obejmującej swoim zasięgiem niemal cały świat.
|