Gdy planuje transport naszego wierzchowca należy pamiętać o tym, aby ostatnie pojenie i karmienie odbyło się na około 2 godziny przed. Równie ważne jest to, aby środki transportu wyposażone były w urządzenia do pojenia - niestety rozwiązania takie są popularne w dużych, profesjonalnych koniowozach. W tradycyjnych najbardziej popularnych przyczepach dwukonnych nie ma możliwości zamontowania takiej infrastruktury.
Bezpieczne pojazdy służące do przewozu koni powinny umożliwiać bezpośredni dostęp do każdego zwierzęcia.
Jeśli chodzi o dopuszczalny czas przewozu to nie powinien on przekraczać 8 godzin. W normalnych warunkach po około 3 godzinach jazdy należy konia napoić, wskazane jest również aby miał on stały dostęp do siana - gdyż ma to istotny wpływ uspokajający.
Oczywiście im lepiej przygotowany do transportu pojazd, tym dłuższy może być jego czas. Niezbędna jest wtedy odpowiednia wentylacja umożliwiająca utrzymanie stałej temperatury zewnętrznej. Wygodne przegrody oraz dostęp do wody pozwalają wydłużyć czas transportu do 24 godzin. Wówczas jednak koń powinny być normalnie pojony i karmiony co 8 godzin.
Gdy planowany transport ma potrwać nawet kilka dni, należy pamiętać, że po pierwszych 24 godzinach następuje wzrost poziomu kwasów tłuszczowych we krwi co powoduje konieczność odpoczynku trwającego co najmniej 12 godzin. Oczywiście konia należy wyładować ze środka transportu i zapewnić mu komfortowe warunki do odpoczynku.
Koniom, które źle znoszą transport (problem ten najczęściej dotyczy kryjących ogierów) można podać środki uspokajające. Ważne jest, aby w takim przypadku ani w czasie podróży ani jeden dzień po jej zakończeniu nie podawać zwierzęciu paszy treściwej a jedynie wodę i siano.
Po dłuższej podróży konie powinny odpoczywać co najmniej 24 godziny.